INSTAGRAM

Blog

Psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia online – Q & A

Czy psychoterapia jest skuteczna?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest metodą evidence-based, czyli metodą opartą na dowodach naukowych. Jej skuteczność jest potwierdzona licznymi, wieloletnimi badaniami w przypadku wielu zaburzeń takich jak zaburzenia emocjonalne, zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia osobowości, uzależnienia i wiele innych. Skuteczność metod psychoterapii poznawczo-behawioralnej jest stale weryfikowana, co pozwala na zaproponowanie osobom zgłaszającym się na psychoterapię metod, które przekładają się na poprawę funkcjonowania i większe poczucie dobrostanu (Więcej na temat psychoterapii poznawczo-behawioralnej dowiesz się TUTAJ). Skuteczność psychoterapii jednak, zależy również od motywacji danej osoby do pracy zarówno na sesjach, jak i pomiędzy nimi. Regularna praca zarówno na sesjach, jak i w ramach pracy własnej (pomiędzy sesjami) znacznie podnosi skuteczność psychoterapii.

Ile trwa psychoterapia?

Psychoterapia może być zarówno krótkoterminowa, jak i długoterminowa. Może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Zależy to zarówno od metody terapeutycznej, rodzaju i nasilenia trudności z jakimi zmaga się dana osoba, jej gotowości i motywacji do podjęcia pracy zarówno na sesjach, jak i pomiędzy sesjami, a także tego jak bardzo złożone są trudności danej osoby.

A co z psychoterapią online? – Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Coraz więcej osób decyduje się korzystać z psychoterapii online. Obecnie wiadomo już, że psychoterapia poznawczo-behawioralna prowadzona online jest równie skuteczna, jak psychoterapia w stacjonarnym gabinecie. Psychoterapia online jest uznaną formą leczenia, z której z powodzeniem korzysta wiele osób z różnymi trudnościami.

Najczęściej osoby które decydują się na terapię online, to osoby, którym z różnych powodów trudno jest dojechać do stacjonarnego gabinetu. Mogą być to duże odległości między ich miejscem zamieszkania, a gabinetem. Nie tylko dotyczy to osób z mniejszych miejscowości, gdzie wybór terapeutów jest ograniczony, ale również z dużych miast, gdzie dojazd jest wydłużony np. z powodu korków. Takie osoby wolą uniknąć dodatkowych godzin przeznaczonych na dojazdy, dzięki czemu oszczędzają czas, który mogą przeznaczyć na ważne dla siebie rzeczy i dojechać na czas do pracy np. jeśli sesja odbywa się w godzinach porannych.

Czasami również na terapię nie pozwala dojechać stan zdrowia lub wyjazd. Kontakt z terapeutą poprzez komputer/telefon jest wówczas bardziej możliwy, gdyż może odbywać się z każdego miejsca na świecie. Korzystają z tego również osoby będące na emigracji. Polacy za granicą nie mają tak wielu możliwości kontaktu z terapeutą, który mówiłby w ich ojczystym języku. Dla wielu osób jest to ważne, ponieważ czują, że mogą w większym stopniu wyrazić swoje przeżycia właśnie w ich języku. Pomimo wielu kilometrów, dzięki terapii online, mogą odbyć terapię, we własnym języku i w pełni wyrazić to, co przezywają.  

Jak przygotować się na pierwszą sesję?

Do pierwszej sesji nie trzeba wyjątkowo się przygotowywać. Ważne jest jednak, jeśli odbywasz sesję online, zadbanie o to, aby w pomieszczeniu w którym będziesz przebywać, nie było innych osób. Przygotuj notatnik i coś do pisania. Zadbaj o komfortowe warunki dla siebie np. wygodne krzesło lub fotel. Przygotuj informacje na temat wcześniejszych diagnoz i wcześniejszego leczenia, jeśli takie posiadasz oraz leków, które obecnie przyjmujesz.

Czy zapisanie się na konsultację oznacza, że decyduję się na podjęcie psychoterapii?

Konsultacja jest to wstępna wizyta pomagająca określić Twoje potrzeby, oczekiwania oraz trudności, z którymi przychodzisz. Jest to wstęp do diagnozy, która pomaga określić jaka forma pomocy będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie psychoterapii, odbędzie się kilka konsultacji, tak aby dobrać odpowiednie metody dla Ciebie i zaplanować proces terapeutyczny. W każdej chwili możesz podjąć decyzję, czy decydujesz się na podjęcie terapii z danym terapeutą.

Niektórzy korzystają także ze wsparcia psychologicznego, psychoedukacji, treningów czy warsztatów w celu pogłębienia własnego rozwoju i zadbania o zdrowie psychiczne. Inne osoby zgłaszają się do psychologa w sytuacjach kryzysowych w swoim życiu na kilka spotkań w formie wsparcia psychologicznego lub interwencji kryzysowej. Dlatego ważne jest, aby w razie wątpliwości odbyć konsultację, która pomoże dobrać odpowiednią dla Ciebie formę wsparcia i rozwoju.

Czy terapeuta może odmówić psychoterapii?

Ważne jest, aby wiedzieć, że terapeuci nie zajmują się wszystkimi obszarami. Niektórzy specjalizują się w konkretnych zagadnieniach, dlatego też, jeśli terapeuta nie zajmuje się danym zagadnieniem lub też istnieje inna przyczyna uniemożliwiająca podjęcie pracy terapeutycznej w tym przypadku, poinformuje Cię o tym i może zaproponować Tobie innego terapeutę, który zajmuje się danym obszarem.

Czy psycholog i psychoterapeuta może mi udzielić rady i powiedzieć co mam zrobić w różnych sytuacjach?

Psychoterapeuta nie udziela rad i rozwiązań dotyczących konkretnych sytuacji, ponieważ jest specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego i jego rolą jest towarzyszyć Ci, abyś znalazł rozwiązania, które w Twoim życiu będą korzystne i zgodne z tym, co dla Ciebie ważne. Psychoterapeuta nie odgrywa roli wszechwiedzącego w każdej dziedzinie i nie zna rozwiązań i odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące poszczególnych sytuacji życiowych. Jego rolą nie jest podejmowanie decyzji za daną osobę. Rolą terapeuty jest udzielić informacji na temat aktualnej wiedzy psychologicznej podejmując temat psychoedukacji.

Psychoedukacja pomaga w uzyskaniu wiedzy na temat mechanizmów działania emocji, myśli i różnych obszarów funkcjonowania. Przykładowo np. relacji, radzenia sobie ze stresem, zdrowia psychicznego itd. Dostarcza on wiedzy na temat funkcjonowania w obszarach psychiki, zadaje pytania i proponuje narzędzia i ćwiczenia, które pomogą Tobie dojść do rozwiązań i radzić sobie lepiej w trudnych dla Ciebie sytuacjach.

Psychoterapeuta dostarcza konkretnych narzędzi, które pomagają w radzeniu sobie z poszczególnymi trudnościami. Na psychoterapii istotne jest podjęcie treningu i ćwiczenie nowych umiejętności zarówno na sesjach, jak i pomiędzy sesjami, w warunkach życia codziennego.

Czy psychoterapia to tylko rozmowa?

Psychoterapia poznawczo-behawioralna ma na celu dostarczenie Tobie narzędzi, które pomogą Ci lepiej radzić sobie w poszczególnych sytuacjach, tak abyś po zakończeniu terapii potrafił je zastosować w codziennym życiu, w różnych innych sytuacjach. Psychoterapia ta, ma na celu dostarczenia zarówno wiedzy jak i umiejętności, opiera się ona na tym, abyś zrozumiał mechanizmy własnego funkcjonowania oraz wytrenował konkretne umiejętności, które pomogą Ci w codziennym życiu.

  Umów się na konsultację lub zadaj pytanie

  FORMULARZ KONTAKTOWY


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania/wiadomości poprzez Formularz Kontaktowy. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest...Zobacz całą treść


  1. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Symfonia – Centrum Terapii i Rozwoju Kornelia Jagodzińska z siedzibą ul. Bóżnicza 15/6, 61-751 Poznań NIP 7822861111
  2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych następuje w celach obsługi Państwa zapytania/wiadomości.
  3. Wszelkie pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych, czy praw jakie Pani/Panu w związku z tym przysługują, proszę o przesłanie maila na adres kontakt.rejestracja@gmail.com
  4. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie umowy o świadczenia usługi (t.j. art. 6 lit. ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. dalej: „RODO”).
  5. Dane będą przekazane wyłącznie do podmiotów świadczących na naszą rzecz usługi wsparcia w tym usługi księgowe, kadrowe oraz IT przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umów zawartych z nami i wyłącznie zgodnie z poleceniami Administratora. Poza wymienionymi podmiotami Pani/Pana dane mogą zostać udostępnione wyłącznie na żądanie podmiotów upoważnionych do tego na podstawie przepisów prawa.
  6. Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane przez nas do czasu rozwiązania umowy lub przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  7. Ma Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania.
  8. Ma Pani/Pan prawo do zgłoszenia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych.
  9. W celu realizacji jednego ze swoich praw prosimy o kontakt z nami korzystając z podanego wyżej adresu mailowego.
  10. Komunikacja elektroniczna między sprzętem Uczestnika, a Administratorem podczas gromadzenia danych osobowych jest zaszyfrowana (SSL). Bazy danych zabezpieczone są przed nieuprawnionym dostępem do nich przez osoby trzecie.
  11. Przekazanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody w zakresie kontaktu przez Formularz Kontaktowy jest dobrowolne.

  X

   Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi warsztatami i wydarzeniami zapisz się do newslettera
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest...Zobacz całą treść


   1. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Symfonia – Centrum Terapii i Rozwoju Kornelia Jagodzińska z siedzibą ul. Bóżnicza 15/6, 61-751 Poznań NIP 7822861111
   2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych następuje w celach marketingowych Administratora, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Dążymy do ciągłego ulepszania naszych usług, dlatego chcemy dostarczać tylko interesujące Panią/Pana i spersonalizowane informacje i aby to osiągnąć będziemy korzystać z profilowania.
   3. Wszelkie pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych, czy praw jakie Pani/Panu w związku z tym przysługują, proszę o przesłanie maila na adres biuro@symfoniacentrum.pl
   4. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie umowy o świadczenia usługi (t.j. art. 6 lit. ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. dalej: „RODO”).
   5. W przypadku profilowania podstawą przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – jakim jest najlepsze dopasowanie przesyłanych informacji do Pani/Pana potrzeb i zainteresowań.
   6. Dane będą przekazane wyłącznie do podmiotów świadczących na naszą rzecz usługi wsparcia w tym usługi księgowe, kadrowe oraz IT przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umów zawartych z nami i wyłącznie zgodnie z poleceniami Administratora. Poza wymienionymi podmiotami Pani/Pana dane mogą zostać udostępnione wyłącznie na żądanie podmiotów upoważnionych do tego na podstawie przepisów prawa.
   7. Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane przez nas do czasu rozwiązania umowy lub przedawnienia ewentualnych roszczeń.
   8. Ma Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania.
   9. Ma Pani/Pan prawo do zgłoszenia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych.
   10. W celu realizacji jednego ze swoich praw prosimy o kontakt z nami korzystając z podanego wyżej adresu mailowego.
   11. Komunikacja elektroniczna między sprzętem Uczestnika, a Administratorem podczas gromadzenia danych osobowych jest zaszyfrowana (SSL). Bazy danych zabezpieczone są przed nieuprawnionym dostępem do nich przez osoby trzecie.
   12. Przekazanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody w zakresie udziału w usłudze Newsletter jest dobrowolne.