Arteterapia
Arteterapia jest dziedziną należącą do obszaru psychoterapii oraz rozwoju osobistego. Integruje ze sobą różne podejścia psychoterapeutyczne i opiera się na relacji oraz procesie terapeutycznym, w którym dodatkowym, istotnym elementem jest dzieło oraz proces twórczy.
Proces twórczy i dzieło oraz skojarzenia płynące z jego interpretacji, jak również stany emocjonalne pojawiające się podczas tworzenia czy odbioru dzieła, mają wymiar symboliczny. Jest to pomocne w uświadomieniu sobie pewnych procesów psychicznych, emocji oraz w przepracowaniu trudności i odkryciu swoich możliwości rozwoju. Poprzez proces twórczy możliwe jest głębsze poznanie swojego „ja”, swoich potrzeb i emocji, jak również skuteczne trenowanie nowych strategii zachowania. Arteterapia wspomaga ekspresję emocji, które są trudne do wyrażenia w inny sposób oraz stwarza możliwości pracy na wielu różnych obszarach, na przykład nad poczuciem własnej wartości, nad uważnością w kierunku potrzeb, jak również nad stawianiem granic i asertywnością. Świadomość własnego ciała, nad którą w szczególności pracuje się w choreoterapii oraz na zajęciach z dramy, rozwija umiejętność samoobserwacji, a także regulacji emocji, co jest kluczowe zarówno w radzeniu sobie ze stresem, lękiem, jak i w pracy nad objawami psychosomatycznymi, pewnością siebie czy relacjami interpersonalnymi.
Kto może skorzystać z arteterapii?
Arteterapię stosuje się z powodzeniem u osób w każdym wieku zarówno w przypadku chorób somatycznych, jak również w przypadku nerwic, depresji, zaburzeń osobowości, zaburzeń psychosomatycznych etc.
Arteterapia cieszy się coraz większym powodzeniem także w przypadku osób zdrowych, które chciałyby skutecznie popracować w obszarze samorozwoju oraz zadbać o profilaktykę zdrowia psychicznego.

Do arteterapii zaliczyć możemy m.in.
- szeroko pojętą muzykoterapię
- choreoterapię
- biblioterapię, terapię poprzez pisanie
- terapię malarstwem
- terapię rzeźbą
- fotografioterapię
Niektóre obszary pracy arteterapeutycznej:
- poczucie własnej wartości i samoakceptacja
- radzenie sobie ze stresem, wstydem, lękiem
- wgląd we własne stany emocjonalne i procesy psychiczne
- praca w obszarze regulacji emocji
- zyskanie większej swobody i pewności siebie
- budowanie wglądu we własne procesy psychiczne
- przepracowanie trudnych przeżyć
- rozwijanie kreatywności
- poprawa koordynacji i koncentracji uwagi
- kształtowanie asertywności
- budowanie relacji interpersonalnych, praca nad efektywną komunikacją w systemie np. zawodowym czy rodzinnym
Arteterapia odbywa się zarówno indywidualnie, jak i grupowo. W uczestniczeniu w zajęciach nie są wymagane żadne umiejętności artystyczne.
Informacje na temat bieżących warsztatów i szkoleń znajdują się w zakładce aktualności. Istnieje również możliwość ustalenia indywidualnego terminu zajęć.
Zapraszamy do konsultacji celem doboru odpowiedniej dla siebie metody terapeutycznej i samorozwoju.