INSTAGRAM

Muzykoterapia

Muzykoterapia jest to metoda z wykorzystaniem różnych rodzajów i źródeł muzyki, nastawiona na proces terapeutyczny celem poprawy samopoczucia, stanu zdrowia, funkcjonowania oraz wspierania rozwoju. Muzykoterapia jest jedną z dziedzin arteterapii.

Kto może skorzystać z muzykoterapii?Muzykoterapia jest skuteczna w pracy z osobami dorosłymi, seniorami i dziećmi. Jest stosowana w pracy m.in. z osobami z dolegliwościami somatycznymi, z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami osobowości np. osobowość zależna, czy w zaburzeniach odżywiania lub depresji. Niektóre rodzaje muzykoterapii są również z powodzeniem stosowane w terapii osób niepełnosprawnych.Wskazana jest również osobom, które mają trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów społecznych oraz z rozpoznawaniem i regulacją emocji.

Z muzykoterapii korzystają także osoby zdrowe w każdym wieku, gdyż ta metoda okazuje się skuteczna w obszarze rozwoju osobistego, treningu, kształtowaniu nowych umiejętności i samoświadomości oraz wspomaga profilaktykę zdrowia psychicznego.

Niektóre z obszarów muzykoterapii:

Psychoterapia muzyczna („Music psychotherapy”) stosowana w klinikach w Polsce i na świecie jako jedna z technik psychoterapeutycznych. Oparta jest na klinicznych przykładach pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne i/lub somatyczne. Muzykoterapia zawiera metody m.in. receptywne – nastawione na odbiór muzyki, które zależnie od celu sesji muzykoterapeutycznej mogą mieć charakter np. relaksacyjny lub wglądowy. Odpowiednio dobrana muzyka może mieć działanie nie tylko relaksujące, ale także aktywujące emocje i wyobrażenia, dlatego też okazuje się być istotnym narzędziem w terapii i rozwoju osobistym. Dzięki temu uczestnik ma okazję w większym stopniu poznać siebie, własne mechanizmy działania, myślenia oraz dotrzeć do stanów emocjonalnych celem ich przepracowania, a także poznać i kształtować swoją własną strukturę „ja”. Natomiast muzykoterapia oparta na metodach aktywnych, okazuje się skuteczna w treningu komunikacji interpersonalnej, treningu ekspresji emocji, treningu kreatywności, pracy nad granicami osobistymi, stresem, lękiem, złością, samoakceptacją etc.

Choreoterapia bazuje na pracy z ciałem. Pomaga zyskać większą świadomość własnego ciała oraz procesów emocjonalnych, sposobu poruszania się i niewerbalnych komunikatów. Pomaga w uwolnieniu nagromadzonych napięć oraz w zyskaniu swobody zarówno w tańcu jak i codziennym poruszaniu się. Choreoterapia jest także jedną z metod stosowanych np. w przypadku zaburzeń nastroju, depresji, lęku, zaburzeń koncentracji, a także sprawdza się w przypadku dolegliwości psychosomatycznych.

Śpiewoterapia w swoim centrum zawiera pracę z głosem i ciałem. Ta forma terapii okazuje się pomocna w lepszym rozumieniu własnych procesów emocjonalnych związanych z głosem (śpiew, mowa), w zyskaniu większej pewności siebie podczas występów, a także poprawą jakości głosu. Nie tylko odpowiednia technika emisji głosu, ale także procesy psychiczne, różnorodne emocje, stres są w dużej mierze odpowiedzialne za brzmienie głosu. Zajęcia ze śpiewoterapii polecane są dla osób zajmujących się śpiewem zarówno profesjonalnie jak i amatorsko, a także dla osób pragnących zyskać większą świadomość i wiedzę w zakresie wzajemnej relacji procesów psychicznych i głosu.

Muzykoterapia relaksacyjna pomaga w osiągnięciu stanu relaksu i nabyciu umiejętności radzenia sobie ze stresem i napięciem. Bazuje nie tylko na muzyce relaksacyjnej, ale także na różnorodnych metodach relaksacji połączonych z muzykoterapią.

Niektóre obszary pracy muzykoterapeutycznej:

 • Wyrażanie emocji i praca w obszarze regulacji emocji
 • Rozwijanie wglądu we własne procesy psychiczne
 • Budowanie relacji interpersonalnych, praca nad efektywną komunikacją
 • Radzenie sobie ze stresem, wstydem, tremą
 • Zyskanie większej swobody i pewności siebie
 • Zwiększenie świadomości własnego ciała
 • Praca z dolegliwościami psychosomatycznymi i napięciami mięśniowymi
 • Budowanie wglądu we własne procesy psychiczne oraz przepracowanie trudnych przeżyć
 • Rozwijanie kreatywności
 • Osiąganie stanu relaksacji
 • Poprawa koordynacji i koncentracji uwagi
 • Poprawa jakości i świadomości swojego głosu
 • Zwiększanie satysfakcji i swobody np. podczas śpiewu oraz tańca
 • Zdobycie praktycznej psychologicznej wiedzy i umiejętności w kierunku pracy z zespołem oraz indywidualnej pracy z wokalistami
 • Budowanie relacji interpersonalnych i integracja w grupach z różnych obszarów zawodowych

Do uczestnictwa w zajęciach z zakresu muzykoterapii i dziedzin pokrewnych nie są wymagane umiejętności muzyczne.

Zajęcia z muzykoterapii zarówno dla dzieci jak i dla osób dorosłych odbywają się indywidualnie lub grupowo. Każdy cykl spotkań jest poprzedzony indywidualną konsultacją,ustaleniem celów pracy muzykoterapeutycznej i doborem odpowiednich metod.

Zapraszamy do konsultacji celem doboru odpowiedniej dla siebie metody terapeutycznej i samorozwoju.

  Umów się na konsultację lub zadaj pytanie

  FORMULARZ KONTAKTOWY


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania/wiadomości poprzez Formularz Kontaktowy. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest...Zobacz całą treść


  1. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Symfonia – Centrum Terapii i Rozwoju Kornelia Jagodzińska z siedzibą ul. Bóżnicza 15/6, 61-751 Poznań NIP 7822861111
  2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych następuje w celach obsługi Państwa zapytania/wiadomości.
  3. Wszelkie pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych, czy praw jakie Pani/Panu w związku z tym przysługują, proszę o przesłanie maila na adres kontakt.rejestracja@gmail.com
  4. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie umowy o świadczenia usługi (t.j. art. 6 lit. ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. dalej: „RODO”).
  5. Dane będą przekazane wyłącznie do podmiotów świadczących na naszą rzecz usługi wsparcia w tym usługi księgowe, kadrowe oraz IT przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umów zawartych z nami i wyłącznie zgodnie z poleceniami Administratora. Poza wymienionymi podmiotami Pani/Pana dane mogą zostać udostępnione wyłącznie na żądanie podmiotów upoważnionych do tego na podstawie przepisów prawa.
  6. Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane przez nas do czasu rozwiązania umowy lub przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  7. Ma Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania.
  8. Ma Pani/Pan prawo do zgłoszenia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych.
  9. W celu realizacji jednego ze swoich praw prosimy o kontakt z nami korzystając z podanego wyżej adresu mailowego.
  10. Komunikacja elektroniczna między sprzętem Uczestnika, a Administratorem podczas gromadzenia danych osobowych jest zaszyfrowana (SSL). Bazy danych zabezpieczone są przed nieuprawnionym dostępem do nich przez osoby trzecie.
  11. Przekazanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody w zakresie kontaktu przez Formularz Kontaktowy jest dobrowolne.

  X

   Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi warsztatami i wydarzeniami zapisz się do newslettera
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest...Zobacz całą treść


   1. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Symfonia – Centrum Terapii i Rozwoju Kornelia Jagodzińska z siedzibą ul. Bóżnicza 15/6, 61-751 Poznań NIP 7822861111
   2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych następuje w celach marketingowych Administratora, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Dążymy do ciągłego ulepszania naszych usług, dlatego chcemy dostarczać tylko interesujące Panią/Pana i spersonalizowane informacje i aby to osiągnąć będziemy korzystać z profilowania.
   3. Wszelkie pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych, czy praw jakie Pani/Panu w związku z tym przysługują, proszę o przesłanie maila na adres biuro@symfoniacentrum.pl
   4. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie umowy o świadczenia usługi (t.j. art. 6 lit. ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. dalej: „RODO”).
   5. W przypadku profilowania podstawą przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – jakim jest najlepsze dopasowanie przesyłanych informacji do Pani/Pana potrzeb i zainteresowań.
   6. Dane będą przekazane wyłącznie do podmiotów świadczących na naszą rzecz usługi wsparcia w tym usługi księgowe, kadrowe oraz IT przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umów zawartych z nami i wyłącznie zgodnie z poleceniami Administratora. Poza wymienionymi podmiotami Pani/Pana dane mogą zostać udostępnione wyłącznie na żądanie podmiotów upoważnionych do tego na podstawie przepisów prawa.
   7. Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane przez nas do czasu rozwiązania umowy lub przedawnienia ewentualnych roszczeń.
   8. Ma Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania.
   9. Ma Pani/Pan prawo do zgłoszenia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych.
   10. W celu realizacji jednego ze swoich praw prosimy o kontakt z nami korzystając z podanego wyżej adresu mailowego.
   11. Komunikacja elektroniczna między sprzętem Uczestnika, a Administratorem podczas gromadzenia danych osobowych jest zaszyfrowana (SSL). Bazy danych zabezpieczone są przed nieuprawnionym dostępem do nich przez osoby trzecie.
   12. Przekazanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody w zakresie udziału w usłudze Newsletter jest dobrowolne.