Krok 1. Świadomość zasobów
Jeżeli jesteśmy świadomi zasobów, które posiadamy, możemy z nich skorzystać i lepiej sobie poradzić w kryzysowej sytuacji. Brak świadomości tego, jakie mamy zasoby może sprawić, że nie podejmiemy działania, ponieważ będziemy przekonani o naszej bezradności w danej chwili. Zasobami, które mamy mogą być na przykład nasze umiejętności, nasze otoczenie i to, kto lub co się w nim znajduje.
Przykładowo:
- Jeśli czujemy nasilony lęk lub pojawia się atak paniki i nie wiemy jak radzić sobie z tym lękiem, boimy się go jeszcze bardziej. Jeśli natomiast mamy świadomość tego czym jest lęk, dlaczego się pojawia i wiemy w jaki sposób z nim postępować, działamy w tym kierunku, czujemy się silniejsi i bardziej pewni, że sobie poradzimy. Tutaj jednymi z zasobów, które pomogą w radzeniu sobie z sytuacją trudną na pewno będzie wiedza na temat emocji, mechanizmów powstawania i utrzymywania się lęku i radzenia sobie z nim. Innym zasobem może być posiadanie internetu, komputera i telefonu, poprzez który możemy dowiedzieć się więcej na temat emocji lub umówić się na wizytę z terapeutą żeby nauczyć się w jaki sposób radzić sobie z trudnymi dla nas emocjami lub atakami paniki.
- Jeśli w relacji, którą mamy np. w związku, napotykamy na trudności, to bez świadomości, że możemy w jakiś sposób sobie z tym poradzić, przestajemy działać w kierunku naprawy trudności, które się pojawiły. Możemy być jednak świadomi zasobów jakie mamy szansę wykorzystać, jeśli zależy nam na naprawie sytuacji. Tutaj zasobem może być przykładowo umiejętność słuchania partnera, świadomość emocji, otwartość na rozmowę itd.
Ważna jest świadomość swoich zasobów i tego, na co mamy wpływ w naszym codziennym życiu.
Ćwiczenie
Wypisz na kartce zasoby, które posiadasz. Mogą być to zasoby związane z umiejętnościami, cechami, wiedzą, zasoby materialne, zasoby w postaci relacji itd…
MOJE ZASOBY:
–
–
–
–
Krok 2. Świadomość tego, na co mam wpływ
Lęk, stres i poczucie bezradności często jest tym większe, im mniejsze mamy poczucie, że jesteśmy sobie w stanie poradzić z daną sytuacją. Jeśli wiemy, że mamy na coś wpływ i jesteśmy świadomi tego, co zależy od nas, możemy łatwiej ocenić sytuację i podjąć konkretne działania pozwalające nam sobie poradzić.
Ćwiczenie
Zastanów się przez chwilę na co masz wpływ w swoim obecnym życiu….
Możesz wykorzystać do tego poniższą tabelkę:
NA CO MAM WPŁYW | NA CO NIE MAM WPŁYWU |
– – – – – | – – – – – |
Zauważ, że na pewno masz wpływ:
- Na swoje decyzje i wybory
- Na to, na co zwracasz uwagę w danym momencie
- Na swoje zachowanie
Krok 3. Świadome decyzje
W ciągu dnia bardzo często stoisz przed wyborem. Możesz na przykład nadmiernie koncentrować się na tym, czego w Twoim życiu obecnie brakuje i martwić się, że Twoje życie nie wygląda w taki sposób jakbyś tego oczekiwał. Z drugiej strony możesz też podjąć decyzję, że zwrócisz w większym stopniu uwagę na to, co jest w Twoim życiu dobre i wartościowe oraz na to, co już masz i co może pomóc Tobie w radzeniu sobie z trudną sytuacją.
Twoje działania mogą zbliżać do tego, co naprawdę jest dla Ciebie ważne i wartościowe lub przeciwnie – mogą oddalać Cię od Twoich wartości.
Sprawdź, co się zmienia w Twoim życiu kiedy zaczynasz obserwować siebie i bardziej świadomie dokonywać wyboru.
Ćwiczenie – klucz do świadomych decyzji
Przez resztę dnia staraj się obserwować siebie – swoje myśli i zachowania. Zwróć uwagę, że w wielu chwilach stoisz przed wyborem tego co robisz i tego, o czym myślisz. Stojąc przed takim wyborem, możesz odpowiedzieć sobie na pytania:
„Czy to co teraz robię jest dla mnie korzystne? Czy sprawia, że jestem bliżej tego, co dla mnie naprawdę ważne i wartościowe w moim życiu? A może mnie od tego oddala?”
- Obserwuję siebie
- Przyglądam się moim myślom i działaniom
- Zadaję sobie pytanie: “Czy to co teraz robię/zamierzam robić sprawia że jestem bliżej tego, co dla mnie naprawdę ważne i wartościowe?”
- Podejmuję decyzję