❓Czym jest Mizofonia?
👉 Mizofonia (“Miso” nienawiść “phonie” dźwięk ) jest to nietolerancja pewnych konkretnych dźwięków (niekoniecznie głośnych tak jak jest w to w nadwrażliwości słuchowej, będącą odmienną dolegliwością)
Nietolerancja, czyli w tym przypadku pojawiające się dolegliwości, które możemy podzielić na obszary:
✔fizjologiczne: np. Ucisk w klatce piersiowej, mięśniach, trudności z oddychaniem, potliwość
✔ afektywne: rozdrażnienie i lęk, złość, ataki paniki, niepokój, wstręt,
✔poznawcze: zaburzenia procesów zw. z uwagą np. Trudności z koncentracją i
kierowaniem uwagi, trudne myśli związane ze źródłem tych dźwięków lub życiem w kontekście tych trudności
✔ behawioralne – np. unikanie różnych działań, obszarów życia, ograniczanie aktywności np.społecznej, czy zachowania agresywne spowodowane np. złością na osoby, które są źródłem niechcianych dźwięków
✔interpretacyjne, np. zw. z kontekstem – trudność mogą powodować dźwięki z jednego źródła, a bardzo podobne dźwięki z drugiego źródła już niekoniecznie
❗Dolegliwości te, powodują u osoby cierpiącej na to schorzenie znaczne cierpienie.
👉 Jakie dźwięki mogą powodować znaczny dyskomfort i cierpienie u osoby z mizofonią?
➡️Może być to:
✅Mlaskanie, stukanie palcami, stukanie do drzwi, dźwięk przy jedzeniu podczas uderzania sztućców o talerz, pociąganie nosem, chrapanie, tykanie zegara, oddychanie
🔊 Jak leczyć mizofonię? – Mizofonia powinna być diagnozowana i leczona w kontekście całościowym, dlatego też może obejmować specjalistów takich jak: audiolog, neurolog, psychiatra (ocena i leczenie współwystępujących trudności, jeśli takie się pojawiają za pomocą farmakoterapii, Psycholog/psychoterapeuta.
🤝Terapia mizofonii – Celem psychoterapii jest m.in. nauczenie osób z tą dolegliwością sposobów zapobiegania i radzenia sobie z symptomami, profilaktyka i ograniczanie skutków.
➡️❗ Leczenie mizofonii – W procesie leczenia istotne jest różnicowanie diagnostyczne między nadwrażliwością słuchową, która nie jest tym samym co mizofonia oraz fonofobią.
Nadwrażliwość słuchowa, nie jest tym samym co mizofonia. Nadwrażliwość słuchowa ma nieco inne źródła, różni się objawami i sposobem leczenia. Natomiast jednym z możliwych powikłań nieleczonej mizofonii może ukształtować się fonofobia i może z nią współwystępować.
Ile osób cierpi na mizofonię? – Średni wiek zachorowania to ok 12.rż, natomiast rozpowszechnienie w populacji (według różnych źródeł badań) od 3 do 15 % .
Jeśli zauważyłeś u siebie podobne objawy, skontaktuj się z nami. Prowadzimy również terapię mizofonii i konsultacje w temacie mizofonii online.