Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia może stanąć w obliczu trudności, które wywołują poczucie bezradności, zagubienia czy zwątpienia. Możemy mieć poczucie, że przechodzimy załamanie lub kryzys. Niezależnie od tego czy wynika on z problemów zdrowotnych, zawodowych, osobistych czy emocjonalnych, kryzysy są naturalną częścią ludzkiego istnienia. Może być to szczególnie trudny czas, w którym warto skorzystać ze wsparcia zarówno osób bliskich jak i specjalisty zdrowia psychicznego.
Życiowy kryzys może wynikać z różnych sytuacji, takich jak:
- utrata kogoś lub czegoś ważnego np. śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy, zmiana pracy lub stanowiska pracy, przejście na emeryturę, zmiana miejsca zamieszkania, rozpad związku.
- problemy zdrowotne: długotrwałe problemy zdrowotne lub nagła diagnoza choroby
- życiowe zmiany, zakończenie lub rozpoczęcie nowych etapów w życiu, trudności zawodowe, poczucie niespełnienia, konflikty, kryzysy w relacjach
Jak rozpoznać, że przechodzimy przez kryzys?
W życiowym kryzysie możemy doświadczać intensywnych emocji. Może pojawić się m.in. smutek, lęk, frustracja, drażliwość, poczucie braku sensu w życiu czy utrata motywacji.
Może pojawić się uczucie przytłoczenia, spadek energii oraz brak satysfakcji z życia. Niekiedy występują również trudności z podejmowaniem decyzji oraz niepokojące myśli.
Jak sobie radzić z życiowym kryzysem?
1. Zauważ i zaakceptuj swoje emocje
Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z kryzysem jest akceptacja swoich emocji. Spróbuj je rozpoznać, nazwać i przyjąć, że emocje, które odczuwasz są naturalne i ważne. Emocje przekazują informacje o tym co dla Ciebie ważne czy o Twoich potrzebach. Rozpoznanie i akceptacja emocji jest ważnym krokiem i podstawą do budowania zdrowia psychicznego.
2. Zatroszcz się o siebie
Zwróć uwagę na swoje potrzeby. Pomocne może być praktykowanie samowspółczucia. Jest to praktyka, która buduje bliską, przyjazną relację ze sobą samym oraz pomaga zwiększyć samoakceptację. Spróbuj zatroszczyć się o siebie oraz zwracać się do siebie troskliwymi słowami pełnymi dobra i akceptacji.
3. Przyjrzyj się swoim wartościom
Kryzys często też wiąże się z konfliktem między tym, co ważne, a tym, co robimy na co dzień. To może być dobry moment, aby zadać sobie pytanie: Co tak naprawdę jest dla mnie ważne? Refleksja nad swoimi wartościami może pomóc w podjęciu decyzji, co dalej.
4. Podejmuj małe kroki
Poszukaj obszarów, na które masz wpływ. Co zależy od Ciebie? Zastanów się, jaki mały krok możesz podjąć. Może będzie to wyjście na krótki spacer pomimo zniechęcenia, a może będzie to rozmowa z drugą osobą, z kimś bliskim lub z psychologiem? W trudnych sytuacjach podjęcie nawet najmniejszego kroku, często okazuje się niezwykle ważne.
5. Poszukaj wsparcia
Rozmowa z bliskimi osobami może pomóc w spojrzeniu na sytuację z innej perspektywy. W sytuacjach kryzysowych warto rozważyć także profesjonalne wsparcie psychologiczne lub terapię.
Życiowy kryzys, jest czasem trudnym, pełnych wielu nieprzyjemnych uczuć. Bardzo istotne jest wsparcie, bycie dobrym dla siebie i otwartość na szukanie pomocy. Kryzys może być także okazją do rozwoju i zmiany. Może być początkiem czegoś nowego. Jeśli czujesz, że obecnie przeżywasz trudny dla Ciebie etap w życiu, umów się na rozmowę. Wspólnie poszukamy rozwiązań, które mogą pomóc Tobie w obecnej życiowej sytuacji.