INSTAGRAM

Blog

❓Czym jest Mizofonia?

👉 Mizofonia („Miso” nienawiść „phonie” dźwięk ) jest to nietolerancja pewnych konkretnych dźwięków (niekoniecznie głośnych tak jak jest w to w nadwrażliwości słuchowej, będącą odmienną dolegliwością)

  Nietolerancja, czyli w tym przypadku pojawiające się dolegliwości, które możemy podzielić na obszary:

✔fizjologiczne: np. Ucisk w klatce piersiowej, mięśniach, trudności z oddychaniem, potliwość

✔ afektywne: rozdrażnienie i lęk, złość, ataki paniki, niepokój, wstręt,

✔poznawcze: zaburzenia procesów zw. z uwagą np. Trudności z koncentracją i

kierowaniem uwagi, trudne myśli związane ze źródłem tych dźwięków lub życiem w kontekście tych trudności

✔ behawioralne – np. unikanie różnych działań, obszarów życia, ograniczanie aktywności np.społecznej, czy zachowania agresywne spowodowane np. złością na osoby, które są źródłem niechcianych dźwięków

✔interpretacyjne, np. zw. z kontekstem – trudność mogą powodować dźwięki z jednego źródła, a bardzo podobne dźwięki z drugiego źródła już niekoniecznie

❗Dolegliwości te, powodują u osoby cierpiącej na to schorzenie znaczne cierpienie.

👉 Jakie dźwięki mogą powodować znaczny dyskomfort i cierpienie u osoby z mizofonią?

 ➡️Może być to:

✅Mlaskanie, stukanie palcami, stukanie do drzwi, dźwięk przy jedzeniu podczas uderzania sztućców o talerz, pociąganie nosem, chrapanie, tykanie zegara, oddychanie

🔊 Jak leczyć mizofonię? – Mizofonia powinna być diagnozowana i leczona w kontekście całościowym, dlatego też może obejmować specjalistów takich jak: audiolog, neurolog, psychiatra (ocena i leczenie współwystępujących trudności, jeśli takie się pojawiają za pomocą farmakoterapii, Psycholog/psychoterapeuta.

🤝Terapia mizofonii – Celem psychoterapii jest m.in. nauczenie osób z tą dolegliwością sposobów zapobiegania i radzenia sobie z symptomami, profilaktyka i ograniczanie skutków.

➡️❗ Leczenie mizofonii – W procesie leczenia istotne jest różnicowanie diagnostyczne między nadwrażliwością słuchową, która nie jest tym samym co mizofonia oraz fonofobią.

Nadwrażliwość słuchowa, nie jest tym samym co mizofonia. Nadwrażliwość słuchowa ma nieco inne źródła, różni się objawami i sposobem leczenia. Natomiast jednym z możliwych powikłań nieleczonej mizofonii może ukształtować się fonofobia i może z nią współwystępować.

Ile osób cierpi na mizofonię? – Średni wiek zachorowania to ok 12.rż, natomiast rozpowszechnienie w populacji (według różnych źródeł badań) od 3 do 15 % .

Jeśli zauważyłeś u siebie podobne objawy, skontaktuj się z nami. Prowadzimy również terapię mizofonii i konsultacje w temacie mizofonii online.

Leave a Comment:

X

  Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi warsztatami i wydarzeniami zapisz się do newslettera
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest...Zobacz całą treść


  1. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Symfonia – Centrum Terapii i Rozwoju Kornelia Jagodzińska z siedzibą ul. Bóżnicza 15/6, 61-751 Poznań NIP 7822861111
  2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych następuje w celach marketingowych Administratora, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Dążymy do ciągłego ulepszania naszych usług, dlatego chcemy dostarczać tylko interesujące Panią/Pana i spersonalizowane informacje i aby to osiągnąć będziemy korzystać z profilowania.
  3. Wszelkie pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych, czy praw jakie Pani/Panu w związku z tym przysługują, proszę o przesłanie maila na adres biuro@symfoniacentrum.pl
  4. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie umowy o świadczenia usługi (t.j. art. 6 lit. ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. dalej: „RODO”).
  5. W przypadku profilowania podstawą przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – jakim jest najlepsze dopasowanie przesyłanych informacji do Pani/Pana potrzeb i zainteresowań.
  6. Dane będą przekazane wyłącznie do podmiotów świadczących na naszą rzecz usługi wsparcia w tym usługi księgowe, kadrowe oraz IT przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umów zawartych z nami i wyłącznie zgodnie z poleceniami Administratora. Poza wymienionymi podmiotami Pani/Pana dane mogą zostać udostępnione wyłącznie na żądanie podmiotów upoważnionych do tego na podstawie przepisów prawa.
  7. Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane przez nas do czasu rozwiązania umowy lub przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  8. Ma Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania.
  9. Ma Pani/Pan prawo do zgłoszenia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych.
  10. W celu realizacji jednego ze swoich praw prosimy o kontakt z nami korzystając z podanego wyżej adresu mailowego.
  11. Komunikacja elektroniczna między sprzętem Uczestnika, a Administratorem podczas gromadzenia danych osobowych jest zaszyfrowana (SSL). Bazy danych zabezpieczone są przed nieuprawnionym dostępem do nich przez osoby trzecie.
  12. Przekazanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody w zakresie udziału w usłudze Newsletter jest dobrowolne.