INSTAGRAM

Blog

Większość z nas zna co najmniej jedną osobę, która cierpi na problemy z zasypianiem. 

Bezsenność może mieć bardzo różne przyczyny. np. Czynniki psychologiczne, natłok myśli, zaburzenia depresyjne, choroby somatyczne, nieregularny tryb życia, stres itp. 

Długotrwały niedobór snu może prowadzić do zwiększenia poziomu hormonów stresu w organizmie. Kiedy nie śpimy wystarczająco długo, oprócz braku energii, możemy być bardziej drażliwi i podatni na stres, możemy mieć w większym stopniu obniżony nastrój, osłabioną pamięć czy koncentrację.

Oto niektóre ze sposobów pomagające w walce z bezsennością:

1. Ureguluj swój tryb – bardzo ważnym elementem w terapii snu, jest zwrócenie uwagi na regularne pory zasypiania. Spróbuj wyznaczyć sobie stałą godzinę, o której kładziesz się do łóżka i o której wstajesz.

2. Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych przed snem – 1-2 godziny przed snem powinny być czasem bez smartfona i telewizora.

3. Czas przed snem przeznacz na zajęcia wyciszające, relaksujące – Ogranicz liczbę bodźców, które do Ciebie dochodzą. Możesz też nieco zmniejszyć natężenie światła. Zrezygnuj z energetyzującej, głośnej muzyki, na rzecz spokojnych, wyciszających dźwięków.

4. W ciągu dnia postaraj się zmęczyć – postaw na regularną aktywność fizyczną. Badania wyraźnie pokazują wpływ regularnej aktywności fizycznej na odczuwanie stresu, lęku, regulację nastroju. Wybierz taką aktywność, która sprawia Ci przyjemność. Pamiętaj jednak, aby aktywność fizyczną zakończyć na kilka godzin przed położeniem się do łóżka.

5. Nie próbuj zasnąć na siłę – Im bardziej chcesz zasnąć, tym bardziej odczuwasz napięcie i presję związaną z oczekiwaniami szybkiego zaśnięcia.

Zauważ, że im bardziej starasz się zasnąć, tym bardziej Twój organizm zamiast wyciszyć się i zrelaksować, zaczyna być w napięciu. W głowie wtedy pojawia się coraz więcej myśli np. „zostało mi coraz mniej snu, a ja nadal nie śpię”, mózg zaczyna tworzyć czarne scenariusze: „jutro mam ważne spotkanie w pracy, nie zasnę, będę zmęczona, źle mi pójdzie”. To nie są odpowiednie warunki do zaśnięcia, ponieważ organizm jest w stanie pobudzenia i gotowości.

6. Stosuj techniki relaksacyjne, wspomagające zasypianie – Możesz się ich nauczyć przy pomocy terapeuty, który pomoże Ci dobrać najbardziej odpowiednie dla Ciebie. 

Gdzie powinienem się zgłosić w przypadku problemów ze snem?

Ważne, aby poznać przyczynę Twoich trudności związanych ze snem. 

1. Skontaktuj się z lekarzem, który przeprowadzi badania i diagnozę pod kątem możliwych przyczyn Twoich dolegliwości. 

2. Skontaktuj się z psychologiem terapeutą, który przeprowadzi diagnozę oraz terapię zaburzeń snu. 

Czym jest terapia zaburzeń snu? 

Na terapii zaburzeń snu poznasz metody, wspomagające regulację snu i zasypiania. Pierwszym krokiem jest jednak ocena zaburzeń związanych ze snem, diagnoza, obserwacja Twojego trybu m.in. poprzez dzienniczek snu oraz psychoedukacja. Kolejnym etapem jest ustalenie indywidualnego planu dla Ciebie oraz ćwiczeń dostosowanych do Twojej sytuacji.

Czy stosowanie farmakoterapii jest w moim przypadku konieczne? 

Na to pytanie można odpowiedzieć po odpowiedniej diagnozie. Terapia zaburzeń snu, zarówno ta farmakologiczna, jak i niefarmakologiczna zależy od przyczyny Twoich dolegliwości. Inaczej będą prowadzone osoby, których bezsenność wynika z zaburzeń depresyjnych, inaczej u osób będących w silnym stresie, a jeszcze inaczej u osób, które mają nieregularny tryb życia. Dlatego tak ważne są wstępne konsultacje i obserwacja, które pozwolą zarówno lekarzowi, jak i terapeucie zaplanować odpowiedni sposób leczenia.

Jeśli masz trudności związane z bezsennością, umów się na spotkanie, aby poznać metody, które pomagają w uregulowaniu snu. Pamiętaj, że bardzo ważnym elementem jest trening i regularność w stosowanych metodach. Terapeuta pomoże Ci dostosować indywidualny plan dla Ciebie, dzięki czemu będziesz mieć szansę na poprawę jakości swojego snu. 

  Umów się na konsultację lub zadaj pytanie

  FORMULARZ KONTAKTOWY


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania/wiadomości poprzez Formularz Kontaktowy. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest...Zobacz całą treść


  1. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Symfonia – Centrum Terapii i Rozwoju Kornelia Jagodzińska z siedzibą ul. Bóżnicza 15/6, 61-751 Poznań NIP 7822861111
  2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych następuje w celach obsługi Państwa zapytania/wiadomości.
  3. Wszelkie pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych, czy praw jakie Pani/Panu w związku z tym przysługują, proszę o przesłanie maila na adres kontakt.rejestracja@gmail.com
  4. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie umowy o świadczenia usługi (t.j. art. 6 lit. ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. dalej: „RODO”).
  5. Dane będą przekazane wyłącznie do podmiotów świadczących na naszą rzecz usługi wsparcia w tym usługi księgowe, kadrowe oraz IT przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umów zawartych z nami i wyłącznie zgodnie z poleceniami Administratora. Poza wymienionymi podmiotami Pani/Pana dane mogą zostać udostępnione wyłącznie na żądanie podmiotów upoważnionych do tego na podstawie przepisów prawa.
  6. Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane przez nas do czasu rozwiązania umowy lub przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  7. Ma Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania.
  8. Ma Pani/Pan prawo do zgłoszenia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych.
  9. W celu realizacji jednego ze swoich praw prosimy o kontakt z nami korzystając z podanego wyżej adresu mailowego.
  10. Komunikacja elektroniczna między sprzętem Uczestnika, a Administratorem podczas gromadzenia danych osobowych jest zaszyfrowana (SSL). Bazy danych zabezpieczone są przed nieuprawnionym dostępem do nich przez osoby trzecie.
  11. Przekazanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody w zakresie kontaktu przez Formularz Kontaktowy jest dobrowolne.

  X

   Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi warsztatami i wydarzeniami zapisz się do newslettera
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest...Zobacz całą treść


   1. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Symfonia – Centrum Terapii i Rozwoju Kornelia Jagodzińska z siedzibą ul. Bóżnicza 15/6, 61-751 Poznań NIP 7822861111
   2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych następuje w celach marketingowych Administratora, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Dążymy do ciągłego ulepszania naszych usług, dlatego chcemy dostarczać tylko interesujące Panią/Pana i spersonalizowane informacje i aby to osiągnąć będziemy korzystać z profilowania.
   3. Wszelkie pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych, czy praw jakie Pani/Panu w związku z tym przysługują, proszę o przesłanie maila na adres biuro@symfoniacentrum.pl
   4. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie umowy o świadczenia usługi (t.j. art. 6 lit. ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. dalej: „RODO”).
   5. W przypadku profilowania podstawą przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – jakim jest najlepsze dopasowanie przesyłanych informacji do Pani/Pana potrzeb i zainteresowań.
   6. Dane będą przekazane wyłącznie do podmiotów świadczących na naszą rzecz usługi wsparcia w tym usługi księgowe, kadrowe oraz IT przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umów zawartych z nami i wyłącznie zgodnie z poleceniami Administratora. Poza wymienionymi podmiotami Pani/Pana dane mogą zostać udostępnione wyłącznie na żądanie podmiotów upoważnionych do tego na podstawie przepisów prawa.
   7. Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane przez nas do czasu rozwiązania umowy lub przedawnienia ewentualnych roszczeń.
   8. Ma Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania.
   9. Ma Pani/Pan prawo do zgłoszenia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych.
   10. W celu realizacji jednego ze swoich praw prosimy o kontakt z nami korzystając z podanego wyżej adresu mailowego.
   11. Komunikacja elektroniczna między sprzętem Uczestnika, a Administratorem podczas gromadzenia danych osobowych jest zaszyfrowana (SSL). Bazy danych zabezpieczone są przed nieuprawnionym dostępem do nich przez osoby trzecie.
   12. Przekazanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody w zakresie udziału w usłudze Newsletter jest dobrowolne.