INSTAGRAM

Blog

?Co osłabia naszą motywację i jak sobie z tym poradzić?

?Dziś kolejne informacje na temat motywacji.

W części pierwszej mogliście przeczytać o tym, jak ustalać cel, żeby działał on wzmacniająco na motywację.  Dziś trochę o tym, jakie mogą pojawić się przeszkody i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić, żeby utrzymać wytrwałość na drodze do celu! ?

• Przeszkoda 1. Negatywne myśli o sobie w obliczu niepowodzenia – Zwróć uwagę na to, co myślisz o sobie kiedy nie wyjdzie Tobie część Twoich postanowień. Spróbuj zauważyć myśli, które są początkiem Twojej rezygnacji z celu – „To nie ma sensu”, „Nie nadaję się do tego”, „Wiedziałam, że tak będzie”. Zobacz, co zmieni się kiedy zamienisz te myśli na: „To, że mi teraz nie wyszło, to nie znaczy, że musze rezygnować. Każdemu zdarzają się potknięcia.”, „Ten błąd sprawi, że wyciągnę z tego lekcję i nauczę się czegoś nowego”.

• Przeszkoda 2. Brak wewnętrznej motywacji – Motywację można podzielić m.in. na wewnętrzną i zewnętrzną. Motywacją wewnętrzną będzie np. potrzeba samorozwoju, poczucie, że dany cel jest dla mnie ważny i wartościowy. Motywacja zewnętrzna to osiągnięcie poprzez nasz cel jakiś korzyści np. materialnych typu większe zarobki czy jakaś nagroda, którą otrzymamy. Gdyby nie te korzyści, prawdopodobnie nie realizowalibyśmy tego celu sami z siebie. Jeśli nasz cel wiąże się również z motywacją wewnętrzną, to nasza chęć do działania i nasz zapał może być większy niż wtedy, kiedy opieramy się jedynie na motywacji zewnętrznej.

• Przeszkoda 3. Podejmowanie ważnych decyzji w czasie silnych, negatywnych emocji – Kiedy mamy obniżony nastrój i czujemy się źle, dużo łatwiej jest zrezygnować z zaplanowanego celu i podjąć decyzję, której byśmy nie podjęli gdyby nie emocje, które nam wtedy towarzyszyły. Czasami faktycznie potrzebne jest odpuszczenie i zmiana kierunku. Ważne jednak, żeby była to decyzja przemyślana, a nie oparta na chwilowych impulsach.

• Przeszkoda 4. Zapominanie o tym, dlaczego chcemy osiągnąć ten cel – Wróć do początku, kiedy postanowiłeś osiągnąć swój cel. Dlaczego był on dla Ciebie na tyle ważny, że zależało Ci na jego realizacji? Pomoże to Tobie w uświadomieniu sobie jaka była Twoja wewnętrzna motywacja.

• Przeszkoda 5. Nadmierna krytyka i brak nagród – Zaobserwuj czy na drodze do celu nie pojawiają się w Twojej głosie nadmierne krytyczne myśli. Znajdź swój system nagród. Nagrody, to wzmocnienia, które sprawiają, że łatwiej nam powtarzać dane zachowanie. Takim wzmocnieniem może być pochwała czy docenienie samego siebie. Spróbuj zwrócić większą uwagę na to, z czym sobie poradziłeś.

• Przeszkoda 6. Wydarzenia losowe, brak czasu – Czasami kiedy postawimy sobie cel, okazuje się, że poprzez różne wydarzenia losowe nie jesteśmy w stanie go realizować. Bywa też, że przeceniliśmy swoje możliwości czasowe lub zdrowotne i będzie konieczność zmiany planów realizacji celu lub będzie on odłożony w czasie. W takim przypadku, krok po kroku, kiedy przestajemy realizować poszczególne etapy na drodze do celu, łatwo jest z niego zrezygnować. Warto wtedy wrócić do początku i sprawdzić czy cel był odpowiednio dostosowany, a następnie dopracować go na nowo, ze zwróceniem uwagi na obecne warunki, w których się znajdujesz.

X

  Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi warsztatami i wydarzeniami zapisz się do newslettera
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest...Zobacz całą treść


  1. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Symfonia – Centrum Terapii i Rozwoju Kornelia Jagodzińska z siedzibą ul. Bóżnicza 15/6, 61-751 Poznań NIP 7822861111
  2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych następuje w celach marketingowych Administratora, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Dążymy do ciągłego ulepszania naszych usług, dlatego chcemy dostarczać tylko interesujące Panią/Pana i spersonalizowane informacje i aby to osiągnąć będziemy korzystać z profilowania.
  3. Wszelkie pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych, czy praw jakie Pani/Panu w związku z tym przysługują, proszę o przesłanie maila na adres biuro@symfoniacentrum.pl
  4. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie umowy o świadczenia usługi (t.j. art. 6 lit. ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. dalej: „RODO”).
  5. W przypadku profilowania podstawą przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – jakim jest najlepsze dopasowanie przesyłanych informacji do Pani/Pana potrzeb i zainteresowań.
  6. Dane będą przekazane wyłącznie do podmiotów świadczących na naszą rzecz usługi wsparcia w tym usługi księgowe, kadrowe oraz IT przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umów zawartych z nami i wyłącznie zgodnie z poleceniami Administratora. Poza wymienionymi podmiotami Pani/Pana dane mogą zostać udostępnione wyłącznie na żądanie podmiotów upoważnionych do tego na podstawie przepisów prawa.
  7. Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane przez nas do czasu rozwiązania umowy lub przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  8. Ma Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania.
  9. Ma Pani/Pan prawo do zgłoszenia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych.
  10. W celu realizacji jednego ze swoich praw prosimy o kontakt z nami korzystając z podanego wyżej adresu mailowego.
  11. Komunikacja elektroniczna między sprzętem Uczestnika, a Administratorem podczas gromadzenia danych osobowych jest zaszyfrowana (SSL). Bazy danych zabezpieczone są przed nieuprawnionym dostępem do nich przez osoby trzecie.
  12. Przekazanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody w zakresie udziału w usłudze Newsletter jest dobrowolne.