INSTAGRAM

Blog

a

Kiedy ostatni raz jadłeś w stresie albo z nudów? Kiedy ostatni raz brałeś relaksującą kąpiel zastanawiając się ile jeszcze obowiązków przed Tobą? Kiedy ostatni raz podczas rozmowy z bliską osobą, byłeś zupełnie w innym miejscu martwiąc się o jutrzejsze spotkanie w pracy? Kiedy ostatni raz nie mogłeś zasnąć, rozmyślając o tym, co mogłeś zrobić inaczej tydzień temu?

Często żyjemy w przyszłości, martwiąc się o to, co nadejdzie lub żyjemy w przeszłości, rozmyślając o tym co już było. Żyjąc w taki sposób zapominamy żyć w teraźniejszości. Jak wiele przez to tracimy?

Życie na autopilocie

Spójrz, jak często żyjemy na autopilocie. Nasz mózg i nasze ciało potrafią się doskonale nauczyć automatycznych czynności. Potrafimy myć ręce, pić kawę, jeść, a nawet jechać samochodem tak bardzo nieświadomie, że przez całą drogę możemy rozmyślać o tysiącu różnych spraw. W wielu sytuacjach jest to naprawdę przydatne. Dzięki temu możemy sprawnie wykonywać różne czynności. Jednak autopilot włączany zbyt często sprawia, że przestajemy doświadczać. Przestajemy być obecni w tym, co naprawdę dla nas wartościowe. Przestajemy być obecni ze sobą. Przestajemy żyć tu i teraz.

A wtedy… omija nas coś bardzo cennego – nasze życie.

Warto się przyjrzeć temu co może pomóc nam doświadczać życia bardziej w pełni i być obecnym…

Kluczowa jest tutaj postawa uważnej obecności.

Czym jest uważność?

Uważność to świadomość. Uważność to bycie w chwili obecnej. Uważność to otwartość na to, co w danej chwili przeżywamy. Uważność to koncentracja na tym, co jest dla nas w danej chwili ważne. Uważność to umiejętność życia w pełni swoich wartości…

„Uważność to świadomość, która wyłania się, gdy rozmyślnie i bez osądzania zwracamy uwagę na rzeczywistość chwili bieżącej”

Williams, Teasdale, Segal i Kabat-Zinn(2007)

Uważność to umiejętność, którą można wytrenować.

„Uważność nie cechuje się neutralną lub pustą obecnością. Prawdziwa uważność jest nasycona ciepłem, współczuciem i zainteresowaniem…. istotą uważności jest zaangażowanie; tam, gdzie jest zainteresowanie, w ślad za nim pojawia się naturalna, niewymuszona uwaga”

Ch. Feldman

W czym może pomóc trening uważności?

 • Pomaga uświadomić sobie i rozpoznawać własne nawyki umysłowe i jest korzystna w pracy nad radzeniem sobie z trudnymi myślami
 • Ma swój duży udział w lepszym rozpoznawaniu i radzeniu sobie z emocjami
 • Pomaga obniżyć poziom kortyzolu, co ma korzystny wpływ na układ immunologiczny i regulację ciśnienia krwi
 • Zwiększa neuroplastyczność mózgu
 • Poprawia koncentrację uwagi
 • Sprawdza się w leczeniu osób zmagających się z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym, z zaburzeniami lękowymi i w przewlekłej depresji
 • Jest skuteczny w zapobieganiu nawrotom np. depresji (obecnie istnieją sprawdzone programy oparte na uważności, które wykorzystywane są w profilaktyce nawrotów)


Uważność pomaga w szerszym spojrzeniu na otaczającą rzeczywistość i patrzeniu z różnych perspektyw. Dzięki uważnej postawie możemy skoncentrować się na doświadczeniu czegoś właśnie takim jakie jest, w postawie nieoceniającej, świadomej i ukierunkowanej na chwilę obecną.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub w praktyce nauczyć się umiejętności uważnego zycia, napisz na biuro@symfoniacentrum.pl

X

  Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi warsztatami i wydarzeniami zapisz się do newslettera
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest...Zobacz całą treść


  1. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Symfonia – Centrum Terapii i Rozwoju Kornelia Jagodzińska z siedzibą ul. Bóżnicza 15/6, 61-751 Poznań NIP 7822861111
  2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych następuje w celach marketingowych Administratora, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Dążymy do ciągłego ulepszania naszych usług, dlatego chcemy dostarczać tylko interesujące Panią/Pana i spersonalizowane informacje i aby to osiągnąć będziemy korzystać z profilowania.
  3. Wszelkie pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych, czy praw jakie Pani/Panu w związku z tym przysługują, proszę o przesłanie maila na adres biuro@symfoniacentrum.pl
  4. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie umowy o świadczenia usługi (t.j. art. 6 lit. ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. dalej: „RODO”).
  5. W przypadku profilowania podstawą przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – jakim jest najlepsze dopasowanie przesyłanych informacji do Pani/Pana potrzeb i zainteresowań.
  6. Dane będą przekazane wyłącznie do podmiotów świadczących na naszą rzecz usługi wsparcia w tym usługi księgowe, kadrowe oraz IT przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umów zawartych z nami i wyłącznie zgodnie z poleceniami Administratora. Poza wymienionymi podmiotami Pani/Pana dane mogą zostać udostępnione wyłącznie na żądanie podmiotów upoważnionych do tego na podstawie przepisów prawa.
  7. Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane przez nas do czasu rozwiązania umowy lub przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  8. Ma Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania.
  9. Ma Pani/Pan prawo do zgłoszenia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych.
  10. W celu realizacji jednego ze swoich praw prosimy o kontakt z nami korzystając z podanego wyżej adresu mailowego.
  11. Komunikacja elektroniczna między sprzętem Uczestnika, a Administratorem podczas gromadzenia danych osobowych jest zaszyfrowana (SSL). Bazy danych zabezpieczone są przed nieuprawnionym dostępem do nich przez osoby trzecie.
  12. Przekazanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody w zakresie udziału w usłudze Newsletter jest dobrowolne.