INSTAGRAM

Blog

KROK 1. ŚWIADOMOŚĆ ZASOBÓW

Jeżeli jesteśmy świadomi zasobów, które posiadamy, możemy z nich skorzystać i lepiej sobie poradzić w kryzysowej sytuacji. Brak świadomości tego, jakie mamy zasoby może sprawić, że nie podejmiemy działania, ponieważ będziemy przekonani o naszej bezradności w danej chwili. Zasobami, które mamy mogą być na przykład nasze umiejętności, nasze otoczenie i to, kto lub co się w nim znajduje.

Przykładowo:

 • Jeśli czujemy nasilony lęk lub pojawia się atak paniki i nie wiemy jak radzić sobie z tym lękiem, boimy się go jeszcze bardziej. Jeśli natomiast mamy świadomość tego czym jest lęk, dlaczego się pojawia i wiemy w jaki sposób z nim postępować, działamy w tym kierunku, czujemy się silniejsi i bardziej pewni, że sobie poradzimy. Tutaj jednymi z zasobów, które pomogą w radzeniu sobie z sytuacją trudną na pewno będzie wiedza na temat emocji, mechanizmów powstawania i utrzymywania się lęku i radzenia sobie z nim. Innym zasobem może być posiadanie internetu, komputera i telefonu, poprzez który możemy dowiedzieć się więcej na temat emocji lub umówić się na wizytę z terapeutą żeby nauczyć się w jaki sposób radzić sobie z trudnymi dla nas emocjami lub atakami paniki.
 • Jeśli w relacji, którą mamy np. w związku, napotykamy na trudności, to bez świadomości, że możemy w jakiś sposób sobie z tym poradzić, przestajemy działać w kierunku naprawy trudności, które się pojawiły. Możemy być jednak świadomi zasobów jakie mamy szansę wykorzystać, jeśli zależy nam na naprawie sytuacji. Tutaj zasobem może być przykładowo umiejętność słuchania partnera, świadomość emocji, otwartość na rozmowę itd.

Ważna jest świadomość swoich zasobów i tego, na co mamy wpływ w naszym codziennym życiu.

ĆWICZENIE

Wypisz na kartce zasoby, które posiadasz. Mogą być to zasoby związane z umiejętnościami, cechami, wiedzą, zasoby materialne, zasoby w postaci relacji itd…

MOJE ZASOBY:

KROK 2. ŚWIADOMOŚĆ TEGO, NA CO MAM WPŁYW

Lęk, stres i poczucie bezradności często jest tym większe, im mniejsze mamy poczucie, że jesteśmy sobie w stanie poradzić z daną sytuacją. Jeśli wiemy, że mamy na coś wpływ i jesteśmy świadomi tego, co zależy od nas, możemy łatwiej ocenić sytuację i podjąć konkretne działania pozwalające nam sobie poradzić.

ĆWICZENIE

Zastanów się przez chwilę na co masz wpływ w swoim obecnym życiu….

Możesz wykorzystać do tego poniższą tabelkę:

NA CO MAM WPŁYW NA CO NIE MAM WPŁYWU
  – – – – –   – – – – –

Zauważ, że na pewno masz wpływ:

 • Na swoje decyzje i wybory
 • Na to, na co zwracasz uwagę w danym momencie
 • Na swoje zachowanie

KROK 3. ŚWIADOME DECYZJE

W ciągu dnia bardzo często stoisz przed wyborem. Możesz na przykład nadmiernie koncentrować się na tym, czego w Twoim życiu obecnie brakuje i martwić się, że Twoje życie nie wygląda w taki sposób jakbyś tego oczekiwał. Z drugiej strony możesz też podjąć decyzję, że zwrócisz w większym stopniu uwagę na to, co jest w Twoim życiu dobre i wartościowe oraz na to, co już masz i co może pomóc Tobie w radzeniu sobie z trudną sytuacją.

Twoje działania mogą zbliżać do tego, co naprawdę jest dla Ciebie ważne i wartościowe lub przeciwnie – mogą oddalać Cię od Twoich wartości.

Sprawdź, co się zmienia w Twoim życiu kiedy zaczynasz obserwować siebie i bardziej świadomie dokonywać wyboru.

ĆWICZENIE – KLUCZ DO ŚWIADOMYCH DECYZJI

Przez resztę dnia staraj się obserwować siebie – swoje myśli i zachowania. Zwróć uwagę, że w wielu chwilach stoisz przed wyborem tego co robisz i tego, o czym myślisz. Stojąc przed takim wyborem, możesz odpowiedzieć sobie na pytania:

„Czy to co teraz robię jest dla mnie korzystne? Czy sprawia, że jestem bliżej tego, co dla mnie naprawdę ważne i wartościowe w moim życiu? A może mnie od tego oddala?”

 1. Obserwuję siebie
 2. Przyglądam się moim myślom i działaniom
 3. Zadaję sobie pytanie: „Czy to co teraz robię/zamierzam robić sprawia że jestem bliżej tego, co dla mnie naprawdę ważne i wartościowe?”
 4. Podejmuję decyzję

X

  Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi warsztatami i wydarzeniami zapisz się do newslettera
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest...Zobacz całą treść


  1. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Symfonia – Centrum Terapii i Rozwoju Kornelia Jagodzińska z siedzibą ul. Bóżnicza 15/6, 61-751 Poznań NIP 7822861111
  2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych następuje w celach marketingowych Administratora, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Dążymy do ciągłego ulepszania naszych usług, dlatego chcemy dostarczać tylko interesujące Panią/Pana i spersonalizowane informacje i aby to osiągnąć będziemy korzystać z profilowania.
  3. Wszelkie pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych, czy praw jakie Pani/Panu w związku z tym przysługują, proszę o przesłanie maila na adres biuro@symfoniacentrum.pl
  4. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie umowy o świadczenia usługi (t.j. art. 6 lit. ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. dalej: „RODO”).
  5. W przypadku profilowania podstawą przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – jakim jest najlepsze dopasowanie przesyłanych informacji do Pani/Pana potrzeb i zainteresowań.
  6. Dane będą przekazane wyłącznie do podmiotów świadczących na naszą rzecz usługi wsparcia w tym usługi księgowe, kadrowe oraz IT przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umów zawartych z nami i wyłącznie zgodnie z poleceniami Administratora. Poza wymienionymi podmiotami Pani/Pana dane mogą zostać udostępnione wyłącznie na żądanie podmiotów upoważnionych do tego na podstawie przepisów prawa.
  7. Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane przez nas do czasu rozwiązania umowy lub przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  8. Ma Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania.
  9. Ma Pani/Pan prawo do zgłoszenia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych.
  10. W celu realizacji jednego ze swoich praw prosimy o kontakt z nami korzystając z podanego wyżej adresu mailowego.
  11. Komunikacja elektroniczna między sprzętem Uczestnika, a Administratorem podczas gromadzenia danych osobowych jest zaszyfrowana (SSL). Bazy danych zabezpieczone są przed nieuprawnionym dostępem do nich przez osoby trzecie.
  12. Przekazanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody w zakresie udziału w usłudze Newsletter jest dobrowolne.