INSTAGRAM

Blog

 Obecna sytuacja, w której się znajdujemy może generować ogromną ilość emocji. Stajemy twarzą w twarz z lękiem, stresem, smutkiem, niepewnością i poczuciem bezradności. Spotkało nas coś nieprzewidywalnego, coś na co nie mamy takiego wpływu jak byśmy chcieli. Nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć skutków obecnego koronawirusa. Nie możemy być pewni tego, jak długo to potrwa i jakie przyniesie konsekwencje dla naszego zdrowia, gospodarki i ogólnego funkcjonowania świata. Zadajemy sobie pytanie jak zmieni się nasze życie kiedy epidemia ustanie. Pojawiają się trudne emocje, z którymi może być niełatwo sobie poradzić.

Czy wszystkie emocje są potrzebne?

Bardzo często chcemy pozbyć się trudnych emocji i nie czuć ich. Mamy tendencję do uciekania od emocji nieprzyjemnych. Znacznie bardziej wolimy odczuwać komfort i mieć poczucie szczęścia. To normalne. Jednak do nas – ludzi, przypisane są różne emocje, a nie tylko te określane jako pozytywne. Nie jesteśmy w stanie sprawić, żeby nigdy nie przeżywać tych, które są nieprzyjemne. Wszystkie emocje, które przeżywamy są potrzebne, ważne i niosą ze sobą istotne informacje o naszych wartościach oraz potrzebach, które za nimi się kryją.

Tłumienie, chowanie lub uciekanie od emocji jest dla nas niekorzystne i może być źródłem różnorodnych problemów związanych zarówno ze zdrowiem psychicznym jak i somatycznym.

Ważne jest to, abyśmy stale trenowali w jaki sposób rozumieć i radzić sobie z emocjami oraz to, jak w zdrowy sposób je wyrażać.

Akceptacja emocji

Niezwykle istotna jest akceptacja tego, że emocje się pojawiają. Akceptacja emocji nie oznacza tutaj oczywiście takiej postawy, w której cieszymy się, że mamy trudne emocje i z utęsknieniem na nie czekamy. Chodzi o to, że przyjmujemy fakt pojawiania się w nas wszystkich emocji, nawet jeśli widzimy, że są dla nas trudne i niekomfortowe. Postawa takiej akceptacji i otwartości na emocje pozwala dużo lepiej radzić sobie z nimi niż postawa odpychania ich, zaprzeczania, że mamy te emocje i uciekania przed nimi.

Na podstawie tego przedstawiamy jedno z ćwiczeń, które pomoże Tobie lepiej radzić sobie z emocjami i w większym stopniu je rozumieć.

Oto jeden ze sposobów, z którego możesz korzystać na co dzień

Krok 1. Zauważ to, co czujesz. Spójrz na swoje emocje. Nazwij je. Np. Oto lęk. Oto smutek. A tutaj pojawia się radość.

Krok 2. Stań w postawie otwartości i akceptacji, że Ty tak właśnie czujesz. Zaakceptuj to, że pojawiają się takie emocje. Nie staraj się na siłę ich zmienić.

Krok 3. Oddychaj i obserwuj jak ta emocja na Ciebie wpływa. Co pojawia się w Twoim ciele? Nazwij to.

Krok 4.  Zaobserwuj jakie informacje niesie ze sobą konkretna emocja. Po co się pojawiła? Np. pojawiający się lęk o bliskich może komunikować, że te osoby są dla Ciebie naprawdę ważne i relacja z nimi jest dla Ciebie istotną wartością.

Krok 5. Skieruj swoją uwagę na to, co jest dla Ciebie ważne i wartościowe w chwili obecnej.

Jeśli chcesz, możesz zanotować swoje obserwacje na wzór poniższej tabeli:

EMOCJA CIAŁO INFORMACJA
JAKĄ NIESIE EMOCJA


     
       
   

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na spotkanie z psychologiem, skontaktuj się pisząc na biuro@symfoniacentrum.pl

X

  Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi warsztatami i wydarzeniami zapisz się do newslettera
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest...Zobacz całą treść


  1. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Symfonia – Centrum Terapii i Rozwoju Kornelia Jagodzińska z siedzibą ul. Bóżnicza 15/6, 61-751 Poznań NIP 7822861111
  2. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych następuje w celach marketingowych Administratora, w tym przesyłania informacji handlowych (newsletter). Dążymy do ciągłego ulepszania naszych usług, dlatego chcemy dostarczać tylko interesujące Panią/Pana i spersonalizowane informacje i aby to osiągnąć będziemy korzystać z profilowania.
  3. Wszelkie pytania odnośnie przetwarzania przez nas danych, czy praw jakie Pani/Panu w związku z tym przysługują, proszę o przesłanie maila na adres biuro@symfoniacentrum.pl
  4. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie umowy o świadczenia usługi (t.j. art. 6 lit. ust. 1 lit. b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. dalej: „RODO”).
  5. W przypadku profilowania podstawą przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes Administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) – jakim jest najlepsze dopasowanie przesyłanych informacji do Pani/Pana potrzeb i zainteresowań.
  6. Dane będą przekazane wyłącznie do podmiotów świadczących na naszą rzecz usługi wsparcia w tym usługi księgowe, kadrowe oraz IT przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umów zawartych z nami i wyłącznie zgodnie z poleceniami Administratora. Poza wymienionymi podmiotami Pani/Pana dane mogą zostać udostępnione wyłącznie na żądanie podmiotów upoważnionych do tego na podstawie przepisów prawa.
  7. Pani/Pana dane osobowe będą wykorzystywane przez nas do czasu rozwiązania umowy lub przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  8. Ma Pani/Pan prawo żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, ograniczenia ich przetwarzania.
  9. Ma Pani/Pan prawo do zgłoszenia sprzeciwu co do przetwarzania danych osobowych.
  10. W celu realizacji jednego ze swoich praw prosimy o kontakt z nami korzystając z podanego wyżej adresu mailowego.
  11. Komunikacja elektroniczna między sprzętem Uczestnika, a Administratorem podczas gromadzenia danych osobowych jest zaszyfrowana (SSL). Bazy danych zabezpieczone są przed nieuprawnionym dostępem do nich przez osoby trzecie.
  12. Przekazanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody w zakresie udziału w usłudze Newsletter jest dobrowolne.